כאבי גב ופעילות גופנית

אזור הגב התחתון נושא בעומס רב, מאחר שדרכו עובר משקל הגוף, ומתאפשרת בו תנועה רבה, שרק מוסיפה בכך עומסים למקום.
במקרים רבים הגורם לכאב אינו נחשף, אך ידועות סיבות רבות שפגיעתן משותפת הן לאנשים שעוסקים בפעילות גופנית מאומצת והן לאנשים שאינם עוסקים בפעילות כלל.

70% מהסיבות לכאב גב תחתון הן מכניות. ביניהן: מחלה ניוונית והיצרות תעלת השדרה - כאב שאופייני לבני 60 ומעלה. הכאב מבטא היצרות של תעלת השדרה הנובעת ממחלה כללית ניוונית, לעיתים דלקתית, הפוגעת בחוליות, ברקמות בתוך החוליות, במפרקים או בדיסקים הבין חולייתיים. שינויים בדיסק הבין חולייתי - תופעה שכיחה, המביאה להתייבשותו של הדיסק ולכן לירידה ביכולתו לעמוד בעומסים מכניים. תהליך הניוון עלול להסתיים בפריצת דיסק, תופעה שכיחה מאוד באזור זה של עמוד השדרה.
תנועתיות יתר במינוח המקצועי: Hypermobility -  תנועה במקטע מסוים, שגדולה בהשוואה לתנועתיות עמוד השדרה הכללי. כדי לפצות על תנועתיות היתר נאלצים שרירי הגב לעבוד יותר כדי לייצב את אזור תנועת היתר. עבודה יתרה זו של השרירים גורמת לעלייה בטונוס השרירי, ובטווח הארוך לירידה באספקת הדם ולעלייה בריכוז חומצת החלב.

יציבה לקויה - תופעה שכיחה מאוד. קיימים מספר גורמים המשפיעים על בעיות היציבה, כמו נטייה משפחתית, תאונות ונפילות, תנאי עבודה שאינם מתאימים למבנה הגוף, מתחים נפשיים, מתחים פיזיים ועוד. יציבה לקויה גורמת להגברת הלחצים על החוליות והדיסק, וכך במשך השנים מופיעים כאבי גב, ידיים, רגליים, אגן וראש.

הגורם השרירי - שרירים באזורים אחרים בגוף, שבהם המתח השרירי גבוה או נמוך מדי, עשויים להשפיע גם כן על הופעת כאבי הגב. שרירי הבטן עוזרים בתמיכה ויציבות של הגב. במצב שבו שרירים אלה אינם חזקים, הסיכוי לכאבי גב תחתון עולה.
וכמובן שישנן סיבות משמעותיות שאינן מכניות. כאמור, הכאב הוא אירוע פיזי ונפשי כאחד. מחקרים טוענים לקיומו של קשר בין אי נוחות פסיכולוגית לכאב גב. גורמים כמו מתח נפשי עלולים לעורר כאב כתוצאה מהגברת מתח בשרירים, שהופך בסופו של דבר לכאב בשל הצטברות חומרי פסולת בשריר. לכן גם בטיפולים קונבנציונליים ממליצים היום על טכניקות הרפיה למיניהן וטיפול נפשי שישולבו בטיפול בכאבי גב.
כאב הגב עלול להיות קשור לאיברים שאינם נחשבים לקשורים ישירות לעמוד השדרה, למשל כאב גב תחתון כתוצאה מכיב בתריסריון, דלקת בלבלב או בעיה בלב. במקרים האלה הכאב מוקרן אל הגב ואינו נובע ממנו ישירות. בנוסף יש לציין שגם לידה או פרוצדורה ניתוחית אחרת בהרדמה אפידורלית עלולה לגרום לכאבי גב חזקים.

עלינו לזכור שישנם מספר גורמי סיכון לכאבי גב תחתון, ביניהם עישון כבד, בעיות בכלי דם, עודף משקל, עבודה פיזית קשה שנעשית בתנועות קבועות, כושר גופני ירוד, חוסר סיפוק בעבודה, מצוקה פסיכולוגית ובייחוד תסמינים של דיכאון.
בכל מקרה, מגוון הטיפולים הוא רב. הדבר החשוב ביותר הוא לנוח 24 שעות בלבד, ואחר כך לחזור לפעילות. הטיפולים הקיימים: טיפול כירופרקטי מקצועי, פעילות גופנית מבוקרת, הקלה תרופתית הכוללת תרופות משככות כאב ותרופות אנטי דלקתיות ועד התערבות כירורגית במקרה הצורך. הפחתה במשקל במקרה הצורך מאוד חיונית, וכן תזונה נכונה. השתתפות בפעילות גופנית שמחזקת את שרירי הגב והבטן ומביאה את האדם לשליטה טובה יותר ביציבתו ותנועותיו, מאוד מומלצת כאורח חיים קבוע.


| כירופרקטור || כאבי גב || כירופרקטיקה |
       
     

ליצירת קשר

רמת אביב:
 03-6412191 
הוד השרון:
 09-7454903
 
     
אם אתם סובלים מכאבי גב, צוואר, גפיים?

אם יש לך כאבי ראש או מיגרנות?

אם הייתם מעורבים בתאונה ויש לכם צליפת שוט (whiplash)?

אם אתם תפוסים מעומס וממתח? 

ד"ר שחר קנין כירופרקט, מסוגל לטפל בבעיות אלה ולשפר את איכות חייכם! 
 
  • ר.ס.ס. פוסטים אחרונים
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר
     
   

עיצוב