כאבי צוואר

תהליך ההכשרה של הכירופרקט| הכירופרקטיקה בישראל| איך בוחרים כירופרקט?| בסיס מחקרי

הקדמה

כאבים שכיחים ככאבי הצוואר, עלולים להופיע באופן ספונטני וחריף כגון טורטיקוליס (צוואר תפוס) או ככאב כרוני ומתמשך המלווה בהגבלת תנועה מתמשכת. הכאבים החריפים הנם חדים, בלתי נסבלים ואף עלולים להקרין כאב חד אל הכתף, הזרוע והאמה.

כאבים כרונים ומתמשכים הנם כאבים עמומים יותר שבדרך כלל מתעצמים במזג אויר קריר ולאחר עומסים פיזקאלים.

עם כניסת המין האנושי אל העידן המודרני, התרחשו כמה שינויים דרמטים ביציבתנו. אנו יושבים במשרד, אל מול הטלויזיה, ברכב ובנסיעות שונות. מאז נכנסו צגי המחשב לתמונה, הוחרפה הבעיה ויש עליה ליניארית בתופעות הליקויים המכאנים בעמוד השדרה, נתון המאיץ את השחיקה במפרקי עמוד השדרה ומעלה את רמת הכאב.

התמודדות

מבחינה ארגונומית יש לשנות הרגלי עבודה שאינם תקינים:

  • ישיבה זקופה
  •  צוואר ישר ולא מצודד
  •  מוניטור המחשב מעט מתחת לגובה העיניים
  •  העכבר והמקלדת קרובים ככל האפשר לגוף
  •  החלפת עדשות המשקפיים לאחר בדיקת עיניים
  •  החזקת שפורפת הטלפון ביד, ולא בין הסנטר לכתף
  •  יש לקום מדי 30 דקות משולחן העבודה ולבצע מתיחות לצוואר
  •  לישון עם תמיכה של כרית אורטופדית למניעת לחצים על הצוואר במהלך השינה

גורמים

ישנם כמה גורמים עיקריים להופעת כאבי צוואר (Cervicalgia), אך השכיח מכולם הוא השחיקה בסחוסי הצוואר. הסחוסים מייצגים את הדיסקים הבינחוליתיים ואת הסחוסים שנמצאים בין המפרקים האחוריים של עמוד השדרה הצווארי. הדיסק הבין חוליתי מורכב משני חלקים עיקריים:
1. החלק המרכזי/גרעין הדיסק – Nucleus Polposus) NP), חומר דמוי ג`ל המכיל ברובו מים.
2. מעטפת חיצונית הנקראת Annulus Fibrosus) AF), חומר סיבי העשוי טבעות היקפיות ומורכב מרקמת חיבור קשיחה המכילה קולאגן.
באופן תקין אין תנועה של ה-NP לכיוון ה-AF. אך בתהליך השחיקתי של הדיסק וכתוצאה מתנועות שדרתיוית לא בריאות, נוצרים בקעים וסדקים בטבעות ה-AF. בעקבות הסדקים הללו ה-NP מסוגל לנוע בחופשיות רבה יותר ולחדור אל ה-AF ובכך לגרום לבליטה ומאוחר יותר לפריצת הדיסק.

השחיקה נובעת בעיקר מישיבה ממושכת במנחים לא בריאים. ראש נטוי לפנים מול צג המחשב, סטייה ימינה או שמאלה אל מסך הטלויזיה ונהיגה ממושכת. אם מרכיבים משקפי ראייה, יש לבדוק מדי שנה את מספר העדשות בכדי לוודא שאין צורך בזוג עדשות חדש.

דרכי הטיפול

הכירופרקטיקה מציעה טיפול יעיל ומרבי לבעיות צוואר אקוטיות וכרוניות. המניפולציות/כוונון החוליות הצוואריות הוכחו כיעילות מאד בשחרור המפרקים התקועים וביצירת טווחי תנועה גדולים יותר. במקצוע בכירופרקטיקה יש מעל לעשרים טכניקות טיפול ידניות המותאמות לאבחונים הכירופרקטיים השונים ולגיל המטופלים. הטכניקות כוללות טיפול ידני ומתיחת שרירים, טיפול בנקודות לחיצה, טיפול במתיחות כירופרקטיות ידניות וממוכנות, טיפול באיזון פאסיבי של האגן וחוליות עמוד השדרה. הטיפול האקטיבי כולל איזון ו/או מניפולציה כירופרקטית (כוונון) של מפרקי השלד.חוסר האיזון המפרקי הוא גורם המשפיע ישירות על תפקוד עמוד השדרה ובאופן עקיף על כל איברי הגוף.

המניפולציה הכירופרקטית (כוונון החוליה) מיוחדת, בכך שהיא מתמקדת באבחון ומישוש ידני של כל מפרק ומפרק בשישה טווחי תנועה שונים. הפעולה הפיזית בטכניקת הטיפול הכירופרקטי שונה במהותה ובביצועה מהפעולות הפיזיות בפיזיותרפיה או בתרפיה מנואלית. הכירופרקטיקה מתמקדת בחוליה הבודדת וביציבה. כהגדרה ניתן לומר כי הטיפול הכירופרקטי מאזן את החוליות בעמוד השדרה ועל ידי כך מסייע לזרימה עצבית אופטימאלית לפריפריה.

מתיחות גב עליון:

מידע וטיפולים שיכולים לעניין אותך…

חייג